مجله ماشین

تکنولوژی های جدید در مانیتورها

تکنولوژی های جدید در مانیتورها

مانیتور یا صفحه نمایش متداول ترین دستگاه خروجی است.از مانیتور برای نمایش اطلاعات استفاده می شود.نمایشگر درواقع همان صفحه نمایش الکترونیکی برای رایانه است.دستگاه های نمایش امروزی و مدرن معمولا یک ترانزیستور فیلم صفحه نمایش کریستال مایع ،صفحه نازک است.

به طور کلی از صفحه نمایش برای پردازش اطلاعات استفاده می شود،در حالی که از گیرنده های تلویزیون برای سرگرمی استفاده می شود.این صفحات نمایش مانند تلویزیون ها می توانند رنگی یا تک رنگ باشند.در محیط Dos صفحات نمایش معمولا دارای 25سطر و 80ستون هستند. که درهر ستون ان یک کاراکتر چاپ می شود.اطلاعات از طریق صفحه کلید وارد کامپیوتر شده و برای اطمینان از صحت ان در صفحه نمایش نشان داده می شود.

کامپیوترهای قابل حمل دارای صفحه نمایش تخت هستند.همه تصاویری که در مانیتور نمایش داده می شوند،اعم از کاراکتر،حروف،ارقام و تصاویر گرافیکی به وسیله نقاط کوچکی به نام pixel ساخته می شوند.کیفیت این تصاویر ،اولا به طراحی قطعات فیزیکی و دوما به میزان فاصله و تراکم نقاط بستگی دارد .کلیه کارکترها در محدوده معینی از نقاط تعریف می شوند،که به این نقاط ماتریس کاراکتر می گویند.ماتریس کاراکتر مجموعه ای از نقاط روشن و خاموش است ،که این نقاط همان پیکسل ها هستند.حال هرچه تعداد این کاراکتر ها بیشتر باشد،وضوح تصویر بیشتر خواهد شد.

تاریخچه مانیتورها

اولین نمایشگرها،نمایشگرهای مبتنی برمتن بودند ،که در سال 1970برای استفاده در کامپیوترهای شخصی استفاده می شدند.از سال 1970تاکنون با پیشرفت تکنولوژی مانیتورهای مختلفی نیز با قابلیت های گوناگون ارئه شد.مانیتورهای CART و مدل های LCD متفاوت نمونه هایی از مانیتورهای ارائه شده در سال های اخیر است.

کامپیوترهای الکترونیکی اولیه با یک صفحه‌ای با لامپ‌های روشن که موقعیت هر لامپ خاصی شامل حالت روشن، خاموش یک بار ثبت شده در داخل رایانه است، نشان داده می‌شد.به این ترتیب مهندسان می توانند بر وضعیت داخلی ماشین نظارت کنند،بنابراین این صفحات از لامپ ها به عنوان نمایشگر استفاده کرده است.مانیتورهای اولیه تنها قادر به نمایش تعداد محدودی از اطلاعات بودند.به همین دلیل به ندرت از ان ها برای خروجی برنامه ها استفاده می شد.

بعد از ان مجموعه ای از لامپ های روشن با لوله پرتو کاتدی که می تواند معادل چندین لامپ باشند ،جایگزین ان ها شدند.با توسعه فناوری دانشمندان دریافتند که استفاده از فناوری سی ار تی بسیار انعطاف پذیرتر از صفحه ای با لامپ های روشن است،و در نهایت با دادن کنترل از آنچه به خود برنامه داده شد، نمایشگر خود را به یک دستگاه خروجی قدرتمند در حق خود شد.

انواع مانیتورها

سه نوع نمایشگر داریم که در این جا به بررسی ان ها می پردازیم:

1-CART:این نمایشگرها از دونوع فناوری لامپ تصویر استفاده می کند.دراین نمایشگرها پرتوهایی با فرکانس بالا از پرتو کاتدی پرتاب می شود ،سپس به صفحه نمایش برخورد کرده و باعث ایجاد نقاط روشنی می شود.ایجاد این میدان مغناطیسی اطراف پرتو کاتدی باعث می شود،پرتو با سرعت به نقاط دلخواه روی صفحه نمایش برسد، سپس موجب نمایش تصویر گردد.

2-LCD : در این نمایشگرها از فناوری کریستال مایع استفاده می شود.کریستال های مایع موادی هستند به طور فیزیکی دارای خاصیت های جامد و مایع اند.یکی از خاصیت های جذاب این نمایشگرها توانایی ان ها در تغییر موقعیت بسته به ولتاژ اعمال شده است.این صفحه نمایش مانند یک محور مختصات ادرس دهی شده و نقاط تقاطع XوY باعث روشن و خاموش شدن پیکسل ها می شود. در نمایشگر های LCD مبنای کار کریستال مایع بوده و نیز احتیاج به یک سیستم نور دهی در پس زمینه می باشد تا نور ایجاد شده بتواند از دو صفحه دو قطبی که با اختلاف 90 درجه از هم قرار گرفته اند عبور کند . در این حالت در وضعیت عادی نوری از مابین این دو صفحه عبور نمی کند و تنها در هنگامی که پیغام الکتریکی مبنی بر آزاد شدن کانال نمایشی دریافت شود زاویه و آدرس مورد نظر داده شده و نور بر اساس زاویه داده شده در صفحه قطبی عبور کرده و با تحریک لایه نمایشی رنگ مورد نظر به صورت نقاط کروی پدید می آید .

3-OLED : به معنی دیود نوری از جنس مواد الی است.امروزه این فناوری در حال جایگزینی با مانیتورهای LCD است.زیرا این صفحه نمایش نازک تر ،سریع تر و شفاف تر است و نسبت به LCD نور بیش تری دارد.مصرف برق این نمایشگرها بسیار کم است و تولید انبوه ان به صرفه است.

4- PLASMA:روش ادرس دهی در این نمایشگر شبیه به LCD است،البته این فناوری عمر چندانی نداشته است. لازم به ذکر است که فناوری نمایشگرهای LCD و پلاسما به‌سرعت رو به پیشرفت و بهبود است و ممکن است که برخی از محدودیت‌های آنها به ‌زودی برطرف شود.

مانیتور جدید مایکروسافت

به تازگی شایعه شده است که مایکروسافت قصد دارد ،مانیتور جدید سرفیس استودیو را به صورت رسمی در سال 2020 وارد بازار کند.برد سمز در کتاب جدید خود ،جزئیات مربوط به ساخت سری محصولات سرفیس را بیان می کند.او در این باره می گوید:( مایکروسافت بالاخره در سال ۲۰۲۰ میلادی، مانیتور سرفیس را عرضه خواهد کرد.(

بسیاری با شنیدن نام مانیتور سرفیس فکر می کنند این مانیتور هم مانند سایر مانیتورهای معمولی بازار خواهد بود.اما این طور نیست و این دستگاه ظاهرا قرار است ویژگی های منحصر به فرد خود را داشته باشد.مایکروسافت احتمالا می خواهد در طراحی این مانیتور از طراحی ماژولار استفاده کند.

اکنون بیشتر توجهات به سال 2019و بعد از ان جلب شده است ،تا ببیند سرفیس جیبی مایکروسافت که مدت ها شایعه ان پخش شده است ،چگونه خواهد بود و چه ساختاری خواهد داشت.برد اسمز ادعا کرده است ،که مایکروسافت می خواهد در اقامی مهم این محصول جدیدی را در اندازه بزرگتری تولید کند.سرفیس جیبی مایکروسافت با اندازه ای بزرگتر از ان چه فکر می کردیم احتمالا در سال 2019معرفی و عرضه خواهد شد.

مانیتورهای گیمینگ ال جی

ال جی از دو مانیتور گیمینگ خود با پنل های عریض و خمیده رونمایی کرده است .این دومانیتور تحت برند UltraGearهستند.این مانیتورها تکمیل کننده دیگر مانیتورهای ال جی است.در حال حاضر کره ای ها این دو مانیتور گیمینگ را با صفحه 34اینچی و خمیده معرفی کرده اند، که شناسه هردو 34GK950 است.در نور پس زمینه این مانیتورها از تکنولوژی Nano-IPS استفاده شده است.البته هنوز ال جی جزئیات این تکنولوژی را فاش نکرده است اما با توجه به نام گذاری ان احتمال می رود که نانو ذرات هم به ال ای دی های پس زمینه اضافه شوند.این نانو ذرات می توانند بسامد های ناخواسته نور را جذب کنند و شدت ،خلوص و دقت رنگ هایی که نمایش داده می شود را افزایش دهند.بنا به ادعای ال جی این مانیتورها خود می توانند 1.07میلیارد رنگ را نمایش دهد.با استفاده از این ویژگی توانایی تکنولوژی درتولید رنگ ،حداقل روی کاغذ ،خیلی بالاتر از مانیتورهای حرفه ای ال جی است. از نظر تئوری، تنظیم دقیق طیف ‌رنگی حاصل از نور پس‌زمینه می‌تواند به بهبود نسبت کنتراست هم کمک کند.

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *