مجله ماشین

سفره هیجان انگیز برای شب یلدایی به یاد ماندنی

سفره هیجان انگیز برای شب یلدایی به یاد ماندنی

هر ساله چند روز مانده به شب یلدا افراد در جنب و جوش بسیاری هستند تا بتوانند سفره ای زیبا و رنگین را برای این شب خجسته بیاندازند و از دورهمی های خود لذت کافی را ببرند. داشتن سفره ای رنگین که به زیبایی این شب خاطره انگیز اضافه کند می تواند یکی از تمایلات قلبی هر خانمی باشد اما برخی از افراد به دلیل آشنا نبودن با این ایده ها سعی می کنند این شب را بسیار ساده برگذار کنند. در این مقاله چند ایده ساده برای طراحی سفره شب یلدا را در اختیارتان قرار می دهیم که می توانید با استفاده از آن شبی خوب را با سفره ای زیبا سپری کنید.

قرار دادن کرسی در شب یلدا

هیچ اهمیتی ندارد که خانه شما چه اندازه ای باشد و فضایی که قرار است در آن میهمانی را برگزار کنید به چه وسعتی است مهم این است که در خانه خود بساط کرسی را به راه بیاندازید تا بتوانید طرح سنتی و کلاسیک را در این شب زیبا داشته باشید. سعی کنید در این شب که از گذشته های دور به یادگار مانده پدربزرگ ها و مادر بزرگ های خود را دعوت کرده و از آن ها تقاضا کنید تا مراسم شب یلدا را همچون گذشته برگزار نمایند. سعی کنید در ایجاد سفره شب یلدا به رسم گذشته عمل کرده و از لحاف کرسی استفاده نمائید و دورتادور آن را پشتی بچینید تا همه دورتادور آن نشسته و شب خوبی را داشته باشید.

سفره شب یلدا

سفره شب یلدا

استفاده از مجمع های بزرگ در تزئین میز شب یلدا

برای اینکه بتوانید پس از قرار دادن کرسی سفره ای به سنت گذشتگان داشته باشید بهتر است از یک مجمع بزرگ استفاده نمائید و ظرف میوه و شیرینی و انار و آجیل را بر روی آن قرار دهید و طرحی کلاسیک را در خانه های امروزی خود به وجود بیاورید. سعی کنید از مجمع هایی استفاده کنید که جای کافی برای قرار دادن کلیه خوراکی های مخصوص این شب را داشته باشد و بتوانید به راحتی آن را بر روی کرسی خود قرار دهید بدون اینکه نگرانی ای بابت ریختن آن داشته باشید.

استفاده از دیوان حافظ در میز شب یلدا

دیوان حافظ خود را که از یک سال پیش تا کنون در کتابخانه گذاشته اید بیرون آورده و صفحه ای از آن را به نیت روشنی باز کرده و بر روی میز و یا کرسی ای که درست کرده اید قرار دهید. دیوان حافظ با اشعار نابی که در آن وجود دارد به همراه نفس حقی که خواجه شیراز دارد همواره یکی از ملزومات شب یلدا بوده و در این شب کسی نیست که فالی برای خود از این کتاب باز نکند.

زمانی که در شب یلدا حافظ شیرازی را به شاخه نبات و قرآنی که درون سینه دارد قسم می دهی تا صلاح و مصلحت یک سالت را برایت بازگو کند و از روزهای روشنی که در پیش رو داری برایت داد سخن دهد دلت به نفس حقی که دارد گرم و قرص شده و به با دلی روشن به سمت روزهای روشنتری قدم برخواهی داشت. پس دیوان حافظ را هرگز فراموش نکنید و اگر در خانه ندارید بهتر است تا پیش از شب یلدا یک جلد از آن را برای خود تهیه نمائید تا شب یلدا را کامل کنید.

سفره شب یلدا

سفره شب یلدا

استفاده از پارچه های قرمز در سفره یلدایی

از آنجایی که در شب یلدا رنگ قرمز پادشاهی می کند و هندوانه و انار این شب رنگ قرمز را به خوبی نشان می دهند بهتر است از این رنگ بیشتر استفاده نمائید و اجازه دهید تا خودنمایی این رنگ به وضوح دیده شود. رنگ قرمزی که در شب یلدا دیده می شود موجب تزریق هیجان مضاعفی به افراد می گردد پس چه بهتر که به میزان بیشتری از این رنگ استفاده شود. می توانید پارچه هایی را که دارای رنگ قرمز هستند و در طراحی آن ها از نقش و نگارهای ایرانی استفاده شده است در گوشه و کنار خانه خود استفاده نمائید و موجب اصیل تر دیده شدن خانه خود شوید. اگر نمی خواهید از رنگ قرمز زیاد استفاده کنید ولی تمایل به اصیل تر دیده شدن دکوراسیون خانه خود در این شب با شکوه دارید می توانید از ترمه های رنگارنگی که وجود دارد در تزئین دکوراسیون خانه خود برای شب یلدا استفاده نمائید.

سفره شب یلدا

سفره شب یلدا

در شب یلدا از آجیل و میوه و خوراکی های بسیاری استفاده می شود که باید غذاهایی همچون آجیل پلو را نیز به لیست خوراکی های محبوب این شب اضافه کرد. می توانید از غذایی که دارای ته دیگی زعفرانی و پر از زرشک است هم در شب یلدا استفاده کرده و از میهمانان خود پذیرایی نمائید. در این شب خاطره انگیز می توانید از دسرهایی همچون کیک هندوانه نیز استفاده نمائید و در سفره شب یلدای خود قرار دهید. برای اینکه سفره تان در این شب زیبا جذابیت بیشتری داشته باشد می توانید از شمع هایی که در رنگ متناسب با سفره شما هستند نیزاستفاده نمائید. در مورد برخی از میوه هایی که دراین شب به کار برده می شود نیزمی توانید از هنر حکاکی بر روی میوه استفاده کرده و طرحی زیبا را بر روی آن ها به وجود بیاورید. تمام این موارد به همراه خلاقیت های دیگری که از خود نشان می دهید موجب می شود تا سفره ای که در شب یلدا بر پا می کنید همه چیز به زیبایی تمام خود را نشان داده و موجب به وجود آوردن شبی زیبا و خاطره انگیز برای شما و میهمانان تان خواهد شد.

logo

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *