مجله ماشین

کارهایی که نباید برای آسیب رسیدن به ناخن انجام داد

کارهایی که نباید برای آسیب رسیدن به ناخن انجام داد

عموما بسیاری از افراد توجهی به ناخن های شان نمی کنند و به اندازه کافی ای که باید از آن ها مراقبت کنند ، این کار را انجام نمی دهند. ای را بدانید که ناخن ها هم مانند پوست آسیب پذیر می باشند. علاوه بر اینکه باید از ناخن ها هر روز مراقبت کرد باید از کارهایی که به آن ها آسیب می رسانند نیز پرهیز کنید تا بتوانید ناخن هایی زیبا و سالم داشته باشید. ما می خواهیم در این مطلب برخی از عادت هایی که باعث آسیب به ناخن ها می شوند را به شما معرفی کنیم.

عقب زدن کوتیکول ناخن هنگام مانیکور

به چین پوستی لبه ناخن کوتیکول می گویند. اگر کوتیکول را عقب بزنید شکافی در پایه ناخن به وجود می آید که باعث شکننده شدن ناخن ها می شود. اگر این کار را دائم انجام دهید باعث می شود تا رشد ناخن کند شود و به همین ترتیب ناخن ها نرم می شوند و سطح شان ناهموار می شود. هنگامی که کوتیکول ناخن به عقب می رود ، میزان محافظتی که برای ناخن ها می باشد کاهش می یابد و همین امر باعث مبتلا شدن به عفونت های قارچی می شود.

آسیب رسیدن به ناخن

آسیب رسیدن به ناخن

آزمایشات علمی که انجام شده است نشان می دهند ، کسانی که کار مانیکور را در ماه چندین بار انجام می دهند ، ممکن است که نسبت به سایر افراد بیشتر دچار هپاتیت و زگیل شوند. در ضمن این را بدانید که زمان انجام مانیکور با کشیدن سوهان باعث می شود که ضربات زیادی به اطراف ناخن وارد شود که در صورت تکرار و عادت به این کار ، باعث می شود که اثرات منفی بر روی رشد و شکل طبیعی ناخن به وجود بیاید و می تواند موجب فرورفتگی و خطوط روی ناخن شود.

عادت جایگزین

شما می توانید عقب بردن کوتیکول ناخن و مانیکور را به برخی شرایط واگذار کنید. به جای آن می توانید هر روز از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید و به وسیله آن ریشه ناخن را ماساژ دهید. زمانی که کوتیکول ناخن های تان مرطوب شوند و آبرسانی در آن ها به خوبی انجام شود ، باعث می شود که ناخن ها زیباتر و قوی تر شوند.

تماس با مواد شیمیایی

یکی دیگر از مواردی که باعث سستی ،  شکنندگی و نرم شدن ناخن می شود تماس زیاد با مواد شوینده شیمیایی می باشد. ناخن یک زائده پوستی می باشد و هر چیزی که برای پوست ضرر داشته باشد به ناخن هم آسیب وارد می کند.

آسیب رسیدن به ناخن

آسیب رسیدن به ناخن

عادت جایگزین

زمانی که می خواهید از مواد شوینده و یا سایر مواد شیمیایی دیگر استفاده کنید باید از دستکش استفاده کنید.

کاشت ناخن و استفاده از ناخن های مصنوعی

زمانی که برای کاشت ناخن از ناخن های مصنوعی استفاده می کنید ، ممکن است که به مواد مورد استفاده حساسیت نشان دهید و دچار عفونت های قارچی شوید. اگر ناخن مصنوعی و یا کاشت ناخن را انجام دهید فضای روی ناخن بسته می شود و باعث جمع شدن آب و میکروب می شود و می تواند فرد را دچار بیماری خای قارچی ، میکروبی و باکتریایی می کند. پس از اینکه این نوع ناخن ها را بر دارید بستر آن ها نازک ، ضعیف و شکننده خواهند شد و حتی احتمال این وجود دارد که تا چند وقت رشد ناخن ها با مشکل مواجه شود.

عادت جایگزین

اگر ناخن های تان را به هر صورتی ، چه طبیعی و چه با کاشت ، بلند کنید باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می شود. اگر ناخن های تان بلند باشند لای در گیر می کنند و اگر ضربه به آن ها وارد شود باعث می شود که آسیب های زیادی به ریشه ی ناخن وارد شود که بعد از مدتی باعث اختلال در رشد ناخن  می شود.  علاوه بر  آن ضربه ای که به ناخن وارد می شود می تواند لکه های سفید یا شیارهای افقی بر روی ناخن به وجود بیاید و برخی مواقع موجب عفونت های جدی می شود. به شما توصیه می کنیم که همیشه ناخن های تان را کوتاه و پاکیزه نگه دارید.

تماس مداوم ناخن با آب

شاید به خاطر شغلی که دارید باید دست های تان را مرتبا بشویید. اگر دست های تان را زیاد بشویید باعث سستی و شکنندگی ناخن ها می شود. اگر به خاطر شغلی که دارید مجبورید در طول روز چندین بار دست های تان را با آب بشویید ، به شما توصیه می کنیم که از کرم های چرب کننده استفاده کنید. این نمونه از کرم ها ب خاطر چربی بالایی که دارند می توانند از ناخن و پوست در 3تا 4وعده شست وشو مراقبت کنند.

آسیب رسیدن به ناخن

آسیب رسیدن به ناخن

عادت جایگزین

شما می توانید به جای اینکه از آب و صابون برای شستن دست های تان استفاده کنید ، از ژل های هیدرو الکلیک به کار ببرید ؛ این ژل ها آسیب کمتری به ناخن ها می رسانند.

لاک

مهم ترین دشمن ناخن لاک می باشد. از عوامل مهمی که باعث سستی ناخن در بعضی از خانم ها می شود همین لاک ها می باشند. لاک ناخن ها را خشک می کنند و همین مسئله باعث شکنندگی آن ها می شود. همچنین لاک می تواند حساسیت نه تنها در پوست پیرامون ناخن ، بلکه در سایر نقاط پوست هم حساسیت را به وجود می آورد. علاوه بر استفاده از لاک که باعث حساسیت می شود ، استفاده از استون به طرو دائم هم موجب خشک شدن کوتیکول های پیرامون ناخن و ترک خوردگی آن می شود.

آسیب رسیدن به ناخن

آسیب رسیدن به ناخن

بعضی از لاک ها را نمی توانید به راحتی پاک کنید و باید برای پاک کردن آن ها از سوهان استفاده کنید ، که این کار نیز باعث ضعیف و نازک شدن سطح ناخن می شود. برخی اوقات استفاده از سوهان های برقی بر روی سطح ناخن ، باعث شکنندکی زیاد ناخن می شود و در برخی مواقع از نزدیگ ریشه می شکنند. همچنین این را بدانید که استفاده ی زیاد از لاک باعث کدر شد نو زردی ناخن های تان می شود.

عادت جایگزین

تا جایی که ممکن است سعی کنید که زدن لاک را بر روی ناخن های تان کمتر کنید. اگر عادت کرده اید که همیشه از لاک استفاده کنید می توانید از پایه هایی که از ناخن محافظت می کنند  را در زیر لاک تان استفاده کنید. چنانچه ناخن های تان دچار زردی یا شکنندگی شده است به شما توصیه می کنیم که لاک زدن را تا 2الی 3ماه فراموش کنید و برخی اوقات مانیکور را انجام دهید.

سیگار

علاوه بر اینکه سیگار باعث کند شدن جریان خون در زیر ناخن می شود ، بلکه باعث ایجاد زردی در آن نیز می شود. رشد ناخن در افراد سیگاری نیز کمتر می شود.

عادت های جایگزین

به شما توصیه می کنیم که در اولین قدم سیگار را ترک کنید. پس از اینکه سیگار را ترک کردید جریان خون بهتر می شود و به مرور زمان سلامت دوباره به ناخن های تان باز می گردد. ولی اگر سیگاری هستید و آن را ترک نکرده اید می توانید از دستکش گرم استفاده کنید و دست های تان را با آب گرم بشویید. شما می توانید از مواد غذایی سرشار از امگاه3 و انجام ورزش نیز استفاده کنید.

آسیب رسیدن به ناخن

آسیب رسیدن به ناخن

تماس مداوم ناخن با سرما

زمانی که هوا سرد می شود شما بدون استفاده از دستکش به خارج از خانه می روید.  این کار علاوه بر اینکه برای پوست تان ضرر دارد ، برای ناخن های تان هم مضر هستند. در سرما جریان خون در زیر ناخن کاهش می یابد و این امر باعث کم شدن رشد و شکنندگی آن می شود.

عادت جایگزین

قبل از اینکه در فصل سرما از خانه خارج شوید باید از دستکش استفاده کنید.

logo

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *