مجله ماشین

چند ترفند برای رهایی از جوش های بعد از اپیلاسیون

راه هایی برای اینکه بعد از اپیلاسیون جوش نزنیم

تعداد زیادی از خانم ها چند ساعت پس از اپیلاسیون دچار سوزش و خارش در محلی که اپیلاسیون کرده اند می شوند و کمی بعد هم سر و کله جوش هایی چرکی روی پوست آن ها نمایان می شود. به این ترتیب طبیعی است که این سوال، سوال بسیاری از خانم ها باشد که به چه صورت می توانند از شر جوش های پس از اپیلاسیون راحت شوند. با ما در این مطلب همراه باشید تا جواب پرسش خود را به دست آورید.

دلیل جوش زدن بعد از انجام اپیلاسیون

درون پوست مجراهایی به اسم فولیکول موجود می باشد که مو و ترشحات چربی از آن بیرون می آیند، در صورتی که درون این فولیکول ها التهاب ایجاد شود و آن ها بسته شوند، دیگر ترشحات چربی مسیری برای بیرون آمدن پیدا نمی کنند و در آن نقطه جمع می شوند و تبدیل به جوش می شوند.

در اپیلاسیون به این دلیل که مو با شدت و خیلی سریع بیرون کشیده می شود التهاب و ورم ایجاد می شود و فولیکول ها مسدود می شوند و جوش به وجود می آید. همین طور بسته شدن سر فولیکول باعث به وجود آمدن فولیکولیت (عفونت مو) هم می شود.

راه حل هایی برای برطرف کردن جوش های بعد از وکس و اپیلاسیون

خانم هایی که استعداد جوش زدن را دارند پس از اپیلاسیون به دلیل التهاب و ورم پوست شان و بسته شدن راه فولیکول ها بیشتر از سایرین جوش می زنند، این خانم ها برای این که بدن شان جوش نزند باید بعد از اپیلاسیون موارد زیر را رعایت کنند .

برای اپیلاسیون نزد کسی مراجعه کنید که مهارت لازم را برای انجام این کار را داشته باشد.

انجام اپیلاسیون باید خیلی آرام و با حوصله انجام شود تا پس از آن، التهاب خیلی کمی ایجاد شود و کمتر جوش بزنند.

ورم پوست را با گذاشتن کمپرس یخ کاهش دهند. یخ، باعث خنک شدن سطح پوست می شود و در نهایت التهاب و قرمزی پوست کم می شود .

پس از اپیلاسیون از داروهای کاهش دهنده ورم پوست استفاده کنند.

پیش از انجام اپیلاسیون از داروهای ضد جوش استفاده نمایند تا پس از آن، مشکل شان بیشتر نشود.

به هیچ عنوان برای از بین بردن موهای زائد خود از اپیلیدی برقی استفاده نکنند چون این روش بدترین روش ممکن می باشد و باعث جوش زدن می شود.

برای اینکه بدن تان جوش نزند، پوست خود را پیش از اپیلاسیون با ضد عفونی کننده ها تمیز کنید.

به جایی که اپیلا سیون شده دست نزنید.

پس از اپیلاسیون منافذ پوست باز شده اند و خیلی زود میکروب، جذب می کنند پس تا دو ساعت از کِرِم های آرایشی یا مواد معطر استفاده نکنید.

برای لایه برداری پوست مرده از مواد مورد استفاده در پیلینگ پوست هشت ساعت پس از اپیلاسیون استفاده نمایید. هر دفعه پس از حمام این کار را انجام دهید تا پوست مرده و سطحی که در برابر رویش مو مقاومت می کند و تبدیل به جوش می شود پاکسازی شود.

پس از اپیلاسیون برای پیشگیری از جوش زدن از ژل آلوئه ورا استفاده کنید. آلوئه ورا به غیر از درمان این جوش ها، موجب آب رسانی به پوست هم می شود. برای استفاده از این ژل، باید آن را حتماً در یخچال بگذارید تا خنک شود .

برای برطرف کردن جوش های بعد از عمل وکس و اپیلاسیون، از پمادهای موضعی دارای پلی میکسین B سولفات، مانندbacitracin zinc و Neosporin استفاده نمایید. به مدت سه روز پس از اپیلاسیون، بعد از شست و شوی دست ها، یک لایه نازک از پماد، روی پوست خود بمالید .

پس از اپیلاسیون، چند مرتبه در روز برای پیشگیری از جوش زدن روغن ویتامین E را بر روی پوست بمالید .

برای برطرف کردن فولیکولیت های شدید از آنتی بیوتیک های رایج استفاده می شود ولی برای تشخیص دقیق تر نوع باکتری بهتر است که از ترشحات نمونه برداری شود و آزمایش و کشت انجام پذیرد.

در صورتی که با انجام توصیه های ذکر شده باز هم جوش زدید از شیوه دیگری مثل لیزر و الکترولیز برای رها شدن از دست موهای زائد استفاده نمایید. دقت داشته باشید که این روش ها را زیر نظر یک متخصص پوست انجام دهید تا عوارض کمتری داشته باشد.

برخی مواقع با وجود تمام اقدامات پیشگیر انه باز هم جوش می زنید ، در این موقع ، دیگر باید به پزشک مراجعه نمایید.

جوش کمتر با کدام روش اپیلاسیون؟!

به طور دقیق نمی توان گفت که کدام روش اپیلاسیون از بقیه بهتر است و جوش کمتری به وجود می آورد، چون این مورد در افراد مختلف متفاوت است. افراد با استعداد جوش زدن باید از روش هایی استفاده نمایند که تحریک پوستی کمتری دارند، مثل استفاده از کرم، ولی استفاده از کرم موبر برای کسانی که دارای پوست چرب هستند اصلاً مناسب نیست چون این کرم ها چربند و با مصرف آن ها جوش های شان بیشتر خواهد شد.

روش هایی که با کنده شدن مو مثل مومک و بند انداختن همراه هستند باعث بیشتر شدن جوش می شوند. لیزر موهای زائد می تواند به کم شدن این جوش ها کمک نماید چون باعث کمتر شدن تعداد دفعات اپیلاسیون می شود. ولی مشکل این روش این می باشد که موهای کرکی و ریز تحت تاثیر لیزر قرار نمی گیرند و خانم ها مجبور می شوند آن ها را خودشان به شخصه اصلاح کنند.

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *