#


بیوگرافی رضا عطاران

رضا عطاران
8 فوریه 2019 بدون نظر 2897 بازدید

بیوگرافی رضا عطاران

رضا عطاران بازیگر مشهور حوزه ی طنز سینما و تلویزیون ایران در سال 1347 در یکی محله های قدیمی مشهد متولد شد. وی پس از اخذ مدرک دیپلم اقتصاد خود با رشته ی طراحی صنعتی وارد دانشگاه هنرهای زیبای تهران شد، با وجودی علاقه ای که به رشته ی خود داشت به بازیگری روی آورد.

شروع فعالیت های هنری

شروع کار رضا عطاران با حضور در تئاترهای مرحوم حسن حامد آغاز شد او برای اولین بار در تئار موش عاشق در سال 1361 به کارگردانی حسن حامد روی صحنه رفت. طی نزدیک به 10 سال تماما در نقش های غیر کمیک تئاتر روی صحنه رفت و سال 1369 با بازی در مجموعه ی بیداران به کارگردانی اصغر عبداللهی وارد تلویزیون شد. اما نقطه ی عطف حضور رضا عطاران در تلویزیون با بازی در مجموعه ی پرواز 57 محقق شد. این مجموعه ی تلویزیونی را شاید بتوان جدی ترین کار رضا عطاران قلمداد کرد به طوری که می توان گفت مجموعه ی پرواز 57 با کارگردانی مهران مدیری آغاز پیشرفت های رضا عطاران در حوزه ی بازیگری دانست.

یک سال پس از بازی در مجموعه ی پرواز 57 و همکاری با مهران مدیری ، باری دیگر رضا عطاران به عنوان بازیگر و نویسنده ی مجموعه ی ساعت خوش با مهران مدیری همکاری کرد. مجموعه ی ساعت خوش به دلیل ساختار شکنی و پیام های اخلاقی که در دل داستان های آن نهفته بود خیلی زود مورد اقبال عموم مردم قرار گرفت. رضا عطاران در این مجموعه ی طنز با بازیگرانی همچون نادر سلیمانی، رضا شفیعی جم، ارژنگ امیرفضلی،  حمید لولایی و یوسف صیادی هم بازی شد. پس از مدتی به طور ناگهانی و با دلایلی که تا امروزه مشخص نشده مجموعه ی ساعت خوش پایان یافت و با تاخیری یک ساله باری دیگر رضا عطاران در مجموعه ی جدید مهران مدیری به عنوان بازیگر و نویسنده همکاری کرد.

این مجموعه سال خوش نام داشت و دومین همکاری رضا عطاران پس از ساعت خوش با مهران مدیری به عنوان نویسنده و بازیگر مجموعه ی او بود.

رضا عطاران برای اولین بار در سال 1375 وارد عرصه ی کودک شد و این بار بازی در مجموعه ی دنیای شیرین این بار با بهروز بقایی همکاری جدیدی داشته باشد. سال بعد رضا عطاران در بیژن بیرنگ و مسعود رسام در مجموعه ی سرزمین خوش حضور پیدا کرد و همان سال اولین ساخته ی خود با عنوان سیب خنده با همکاری شیرین جاهد جلوی دوربین برد.

سال بعد رضا عطاران برای دومین بار بار وارد عرصه ی کودک و نوجوان شد و توانست این بار با حضور در مجموعه ی تلویزیونی مجید دلبندم به عنوان بازیگر، کارگردان و نویسنده حضور خود را در تلویزیون جدی تر کند ، این مجموعه تلویزیونی نیز با اقبال عموم  مواجه شد و توانست به خوبی در میان مردم جا باز کند.

رضا عطاران پس از بازی در سریال های مختلف از سال 1369 تا سال 1378 به نوعی در تلویزیون جا افتاده بود و  حال یکی از بازیگران شناخته شده و مشهور تلویزیون به شمار می آمد. پس از سال 1378 و ساخت مجموعه ی تلویزیونی مجید دلبندم، رضا عطاران باری دیگر در مجموعه های دیگری همچون قطار ابدی، کوچه ی اقاقیا و مجموعه ی ستاره ها را با همکاری بهروز بقایی به عنوان کارگردان جلوی دوربین برد.

اما شاید بتوان نقطه ی عطف کارگردانی رضا عطاران را در اولین مجموعه ی ماه رمضانی اش یعنی خانه به دوش دانست، در این مجموعه بازیگرانی همچون حمید لولایی، مریم امیر جلالی، علی صادقی و آناهیتا نعمتی حضور پیدا کردند . رضا عطاران در این مجموعه به عنوان بازیگر، کارگردان و نویسنده حضور پیدا کرد. مجموعه ی خانه به دوش به دلیل سادگی و صمیمتی که در زندگی خانواده ی اصلی این مجموعه وجود داشت خیلی زود مورد توجه مردم قرار گرفت و به یکی از سریال های پرطرفدار تبدیل شد.

رضا عطاران پس از آن در مجموعه های تلویزیونی و فیلم های سینمایی مختلفی از جمله متهم گریخت، کلاهی برای باران، کتاب فروشی هدهد، ترش و شیرین، هوو، تیغ زن، بزنگاه، خروس جنگی، ورود آقایان ممنوع ، طبقه ی حساس، نهنگ عنبر، نهنگ عنبر2، توفیق اجباری، رد کارپت، خوابم می آد، اسب حیوان نجیبی است، کلاشینکف، من سالووادور نیستم ، هزارپا، مصادره و … به عنوان بازیگر، کارگردان و نویسنده حضور پیدا کرده است.

عدم فعالیت رضا عطاران در تلویزیون

رضا عطاران را می توان جزو بازیگران پرکار سینما و تلویزیون نامید که امروزه حضور او در تلویزیون کم رنگ شده و در واقع می توان گفت از سال 1387 و بازی در سریال بزنگاه و بعد از آن حضور در برنامه ی تلویزیونی گپ، حضور دیگری در قاب تلویزیون نداشته است. البته عدم فعالیت او در تلویزیون و کم رنگ تر شدن حضور او به معنای او فاصله گرفتن او از مجموعه های نمایش خانگی و سینما نبوده است بلکه طی این سال ها رضا عطاران با حضور در فیلم های سینمای با فروش میلیاردی همچون هزارپا، مصادره، ما شما را دوست داریم خانم یایا توانست این بار در خارج قاب تلویزیون جلوی دوربین حضور پیدا کند و بسیار مورد توجه عموم قرار گیرد، در کنار فعالیت وی در حوزه ی سینما ، با حضور در سریال های نمایش خانگی همچون قلب یخی توانایی های خود را باری دیگر ثابت کند.

زندگی شخصی رضا عطاران

رضا عطاران سال 1373 با خانم فریده فرامزی که به خاطر بازی در فیلم صندلی خالی نامزد کسب سیمرغ بلورین نقش مکمل زن شده بوده، ازدواج کرد. رضا عطاران و فریده فرامرزی را می توان جزو زوج های هنرمند و خوشبخت به حساب آورد و به گفته ی آقای بازیگر : پول چیز خوبی است اما به خوشبختی ربطی ندارد و به تنهایی نمی‌تواند ضامن خوشبختی خانواده باشد. قصه خوشبختی ما هم، این چنین بود.

البته این زوج خوشبخت فرزندی ندارند و رضا عطاران دلیل این فرزند دار نشدن را عدم علاقه به سر و صدای کودکان خردسال بیان می کند و حتی به این نکته اشاره می کند که با وجودی که به کودکان علاقه ی زیادی دارد و به مردم به خاطر داشتن کودکانی زیبا و دوست داشتنی حسودی می کند، اما با همسر خود قبل از ازدواج بر سر بچه دار نشدن به صورت جدی توافق کرده اند و به نظرشان اگر قرار بر سر انتخاب بودن و نبودن باشد، نبودن بهتر است.

خصوصیات اخلاقی

رضا عطاران از آن دسته بازیگرانی که در نوع خود بی همتاست چون اخلاق و رفتار او چیزی است که ممکن است هیچ کس انتظارش را نداشته باشد. وی از آن دسته بازیگرانی است که ترجیح می دهد خودرو نداشته باشد تا بیشتر در میان مردم حضور داشته باشند و حرف آن ها را بشنود اما خود او بر این باور است که دوران دانشجویی خود شخصیت بهتری داشته است.

از جمله دیگر خصوصیات و علایق وی می توان به نداشتن علاقه ی وی به مطالعه اشاره کرد. وی بنیان گذار تیم هنرمندان بوده است و شخصیتی بسیار جالب و شوخ دارد و همچنین از دیگر فعالیت های می توان به نقاشی و خطاطی و گاهی مجمسه سازی نیز اشاره کرد.

جوایز کسب شده

رضا عطاران به دلیل بازی خوب ، روان و جذابی که دارد باعث شده تا بتواند در جشنواره های مختلف نامزد کسب جوایز مختلف و در برخی موارد نیز برنده ی جوایز مختلف جشنواره ها شود، از جمله مواردی که رضا عطاران در آن نامزد کسب جایزه و یا برنده ی آن شده عبارتند از:

  • رضا عطاران برنده ی عنوان بهترین بازیگر نقش اول به خاطر بازی در فیلم سینمایی طبقه ی حساس شده است.
  • طبق نظر کارشناسان جشن انجمن منتقدان ، رضا عطاران بهترین بازیگر نقش اول مرد به خاطر بازی در فیلم بی خود و بی جهت شده است.
  • وی برنده ی جایزه ی سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی، بخش نگاه نو به خاطر کارگردانی فیلم خوابم می آد شده است.
  • برنده ی جایزه ی لبخند زرین در بخش بهترین بازیگر مرد کمدی به خاطر بازی در فیلم های ورود آقایان ممنوع و اسب حیوان نجیبی است
  • کسب عنوان نامزدی بهترین بازیگر نقش اول مرد به خاطر بازی در فیلم دهلیز

و برنده ی چندین جایزه و عنوان دیگر که همگی نشان دهنده ی لیاقت و شایستگی و بازی خوب وی در سریال ها و فیلم های مختلف است.

کار دوم

در مصاحبه ای که از رضا عطاران انجام می شود ولی در پاسخ به سوالی در مورد کار دومش می گوید که تصمیم به راه اندازی و افتتاح رستوران داشته اما به دلیل این که تنبلی مفرط دارد و فکر اقتصادی خوبی نیز ندارد ، می گوید شرایط خیلی جالب نیست و خیلی ها به کاری زده اند و آن چه داشته اند را نیز از دست داده اند، به همین دلیل هیچ وقت تصمیم خود در افتتاح رستوران را عملی نکرده است.

فعالیت در حوزه ی موسیقی

همان طور که گفتیم رضا عطاران جزو هنرمندان پر کار کشورمان در حوزه ی سینما و تلویزیون است که در این حوزه نیز در زمینه های مختلفی از جمله کارگردانی، نویسندگی و بازیگری فعالیت داشته است. اما یکی دیگر از حوزه های مورد علاقه رضا عطاران موسیقی است و در این حوزه نیز به عنوان خواننده فعالیت داشته است که از جمله این فعالیت ها می توان به مواردی همچون تیتراژ سریال متهم گریخت و کوچه ی اقاقیا اشاره کرد.

البته خود او بر این باور است که زمانی خوانده است که احساس کرده و نباید کارهایی که در حوزه ی موسیقی انجام داده است را به حساب دانش او در زمینه ی موسیقی گذاشت و شاید کیفیت و درجه ی صدا خیلی هم خوب نباشد اما به دلیل این که در صدای وی صمیمت موج می زد کسی متوجه ی بدی صدا نمی شود.

وقتی کارگردانی باید حواست به همه جا باشد

عطاران در یکی از مصاحبه هایش عنوان می کند که بیشتر از این به کارگردانی و نویسندگی تمایل داشته باشد دوست دارد بازیگر باشد چون از نظر او بازیگری همان طور که از اسم آن پیداست یعنی بازی، بازی مثل بازی های کودکانه و می گوید که برای فرار از مشکلات خانه و زندگی بازی می کند.

وی می گوید کارگردان باید حواسش به تمام جزئیات کار باشد و هر بار که در فیلمی مسئولیت کارگردانی را به عهده دارد از سفید شدن موها و کچلی هایی که بیشتر می شود پی به فشاری که در طی کار تحمل کرده است می برد. به همین دلیل بیشتر تمایل دارد که بازیگر باشد و در یک بخش مسئولیت داشته باشد تا کارگردان باشد تا فشار کاری و فکری زیادی را تحمل کند.

معرفی بازیگر

یکی از فعالیت هایی که عطاران در کارهای مختلف خود انجام داده است معرفی بازیگرانی جدید و طناز به حوزه ی سینما و تلویزیون است که از جمله ی این افراد می توان به احمد پورمخبر و حلیمه سعیدی اشاره کرد که این روزها توانسته به خوبی در سینما و تلویزیون جا باز کنند و شاید به نوعی بتوان گفت که موفقیت امروزه خود را مدیون رضا عطاران هستند.

عطاران در این باره می گوید که هیچ برنامه ی قبلی برای انتخاب بازیگر جدید برای کارهایش ندارد برای مثال در انتخاب احمد پورمخبر برای یکی از کارهایش، زمانی که احمد پورمخبر پسرش را برای انجام تست بازیگری همراهی می کرد رضا عطاران از او نیز تست بازیگری گرفت و او را برای یکی از کارهایش انتخاب کرد و همین شروع فعالیت هنری احمد پورمخبر در زمینه ی بازیگری است.

عطاران در ادامه ی حرف های خود برای انتخاب بازیگر جدید برای کارهایش می گوید  افرادی را برای کارهای خود استفاده می کند که به انسان های معمولی نزدیک باشند و یا به شخصیت مورد نظر داستان نزدیکی داشته باشد.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *