مجله ماشین

چرا فیلم های سینمایی “سراسر شب” و “جن زیبا”  در جشنواره فجر حضور پیدا نکردند؟

چرا فیلم های سینمایی “سراسر شب” و “جن زیبا”  در جشنواره فجر حضور پیدا نکردند؟

یکی از اعضای هیات انتخاب سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به نام سید جمال ساداتیان در مورد روش انتخاب فیلم ها در این جشنواره و حاضر نبودن برخی از فیلم ها توضیحاتی داده است. طبق گفته ی وی فیلم “جن زیبا” برای هیات انتخاب به نمایش در نیامد و فیلم “سراسر شب” که فرزاد موتمن کارگردان آن بود با فاصله ی کمی نتوانست رای لازمه را به دست بیاورد.

ساداتیان در مورد شیوه انتخاب فیلم ها گفته است: فیلم هایی که برای شرکت در جشنواره فجر ارسال می شوند، نتیجه یک سال سعی و تلاش کارگردانان ما می باشد. انتظار و تمایلی که ما داشتیم این بود که تمام فیلم هایی که قرار بود در این جشنواره حضور داشته باشند فرم مخصوص جشنواره را پر می کردند و در این رویداد مهم شرکت می کردند. در هر صورت تمام فیلم هایی که در این جشنواره شرکت کرده اند از نظر من قابل قبول بوده اند. مطمئنا در مقایسه با سال قبل مقداری پیشرفت داشته ایم. سعی کردیم که در این دوره از جشنواره فجر از تمام حوزه ها و گونه های سینمایی داشته باشیم.

وی در مورد دلیل انتخاب نشدن فیلم “سراسر شب” بیان کرد: برخی از فیلم ها نسبت با سایر فیلم های دیگر فاصله ی زیادی داشتند. فیلمی که آقای موتمن ساخته است با فاصله ی کمی نتوانست که مجوز حضور در قسمت مسابقه را به دست بیاورد. تعداد زیادی از فیلم ها از نظر موضوعی و داستانی شباهت زیادی به یکدیگر داشتند که این مسئله باعث می شد کار برای ما کمی سخت شود. به عنوان مثال فردی معدل هجده را دریافت کرده است و فرد دیگری با کسب معدل هجده و نیم مطمئناً موفق تر می باشد، البته معدل هجده نیز بسیار خوب می باشد. اکثر فیلم ها به هم نزدیک بودند. در بین این همه فیلم انتخاب تنها 22فیلم بسیار مشکل می باشد. ولی با ز هم می گویم که تعداد زیادی از فیلم ها به یکدیگر نزدیک بودند.

این تهیه کننده در مورد انتخاب نشدن فیلم “جن زیبا” ساخته بایرام فضلی نیز بیان کرد: فیلم سینمایی “جن زیبا” به هیچ عنوان نمایش داده نشد. یعنی این فیلم توسط هیات انتخاب اصلا دیده نشده است و این طور که به نظر می رسد ظاهرا آماده نبوده است.

ساداتیان در مورد تعداد آثار فیلم اولی ها گفته است: در حال حاضر در بین بیست فیلم بلند داستانی سه فیلم اولی قرار دارند. تعداد زیادی از فیلم اولی ها بر این اعتقاد بودند که می توانند و میل دارند که با فیلم سازانی که معروف هستند و تجربه ی زیادی دارند به رقابت بپردازند و به همین خاطر این شرایط مهیا شد که آن ها نیز بتوانند با کارگردانان بزرگ در موقعیت مساوی به رقابت بپردازند. هم اکنون قرار است که تمام نتیجه های یک ساله سینمای ایران در این دوره از جشنواره شرکت کنند. خوشبختانه امسال سه فیلم اولی توانستند که در این دوره از جشنواره فجر حضور داشته باشند. موضوع بحث سهمیه نیست این سه فیلم از نظر کیفیت شایسته حضور در جشنواره بودند

logo

8 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب از من بپرس فرهنگی