#


الناز شاکردوست

25 بهمن 1397 بدون نظر 179 بازدید

الناز شاکردوست

الناز شاکردوست

الناز شاکردوست یکی از بازیگران جوان کشور است که در تاریخ 7 تیرماه سال 1363 در پاسداران تهران به دنیا آمده است. الناز شاکردوست تحصیلات خود را در دانشکده هنر و معماری دانشگاه ازاد تهران و در رشته تئاتر به اتمام رسانده است. از دیگر عرصه های فعالیت الناز شاکردوست در زمینه عکاسی و طراحی صحنه و لباس است. در خانواده پنج نفری الناز شاکردوست یک برادر بزرگتر و یک خواهر کوچک تر به عنوان دوستان صمیمی او حضور دارند. شباهتی که بین الناز شاکر دوست و بردارش وجود دارد بسیاری را به این نتیجه می رساند که آن دو دوقلو هستند.

الناز شاکردوست دوران دبیرستان خود را با تحصیل در رشته ریاضی فیزیک به اتمام رساند و موفق شد معدل 19.23 را در دیپلم خود داشته باشد. در کنکور هنر نیز رتبه 11 را به خود اختصاص داد و تصمیم گرفت تحصیلات خود را در رشته بازیگری تئاتر ادامه دهد.

پدر الناز یکی از تاجران ابزارهای صنعتی و الکترود بوده و مادری خانه دار دارد. علاقه ای که الناز شاکردوست به مادرش دارد بسیار عجیب است به گونه ای که این میزان علاقه را نسبت به هیچ فرد دیگری تاکنون نشان نداده است. اتفاقات مهم بسیاری در زندگی شخصی و هنری الناز شاکردوست افتاده که مهم ترین آن ها سفر به مکه و زیارت خانه خدا بوده است. البته در این سفر معنوی که در سال 1390 بود مادر الناز به جای او رهسپار خانه خدا شد. در این سفر معنوی مادر الناز شاکردوست به همراه هنرمندان مشهوری مانند مهراوه شریفی نیا، الهام حمیدی، قاسم جعفری، سام درخشانی، یاسر جعفری، محمدرضا ورزی و برخی دیگر از هنرمندان مراسم حج را انجام داد.

الناز شاکر دوست به موسیقی پاپ علاقه بسیاری داشته و صدای رضا صادقی را بسیار می پسندد. از بین بازیگران زن به گوهر خیراندیش و گلشیفته فراهانی علاقه مند بوده و بازی مرحوم منوچهر نوذری و شهرام حقیقت دوست را تحسین می کند. گوهر خیراندیش به عنوان صمیمی ترین دوست الناز شاکردوست معرفی شده و با وجود 30 سال اختلاف سنی بسیار به او نزدیک است. این نزدیکی و صمیمیت به اندازه ای است که الناز شاکردوست به همراه گوهر خیراندیش به رستوران نیز می رود و با یکدیگر به صحبت و گفتگو می پردازند.

از دیگر ویژگی های شخصیتی که در مورد الناز شاکردوست می توان عنوان کرد علاقه زیاد او به فوتبال و بازی های پرسپولیس است. درواقع باید گفت الناز شاکردوست یکی از طرفداران پروپا قرص پرسپولیس بوده و بازی های این تیم را دنبال می کند. شاکردوست برای اینکه بتواند تحصیلات خود را در مدارج علمی بالاتری ادامه دهد به انگلیس مهاجرت کرده و در یکی از دانشگاه های شهر لندن به تحصیل مشغول است.

از دیگر ورزش هایی که الناز شاکردوست همواره آن ها را انجام می دهد بدنسازی و کشش عضلانی و اسکی در فصل آن است. البته این هنرمند مشهور به یوگا نیز علاقه داشته و برای حفظ سلامت جسم و روح خود آن را انجام می دهد. علاقه بسیار زیادی به مسافرت داشته و از سن 23 سالگی به بسیاری از شهرهای جهان سفر کرده است. او اعلام کرده غالبا شهرها و مناطقی را برای سفر انتخاب می کند که هیچکس او را با عنوان الناز شاکردوست و یک بازیگر نمی شناسد و سعی می کند با دیگران به خاطر انسان بودنشان رفتار انسانی داشته باشد.

یکی از مهم ترین شایعاتی که در مورد الناز شاکردوست مطرح شده ازدواج او با علیرضا حقیقی دروازه بان پیشین پرسپولیس است. همانطور که در آغاز نیز گفتیم این خبر شایعه ای بیش نبوده و مدتی بعد نیز تکذیب گردید و باید گفت الناز شاکردوست تا به این زمان ازدواج نکرده و مجرد است.

نجات از مرگ

اتفاقات عجیب بسیاری هنگام فیلمبرداری برای الناز شاکردوست افتاده که یکی از مهم ترین آن ها در سال 93 است. در این سال فیلم سینمایی تابو در حال ساخت بود و در سکانسی که او نقش خود را بازی می کرد گردابی پدید امده و او را به دریا کشیدو در لحظات آخری که چیزی تا غرق شدن باقی نمانده بود افراد محلی توانستند از روی کشتی فرسوده ای او را نجات دهند. اما کار به همینجا ختم نشده و در سال 96 یک بار دیگر نیز دچار حادثه شد. در زمستان سال 96 که فیلم دو طبقه روی پیلوت در حال ساخت بود یکی از عوامل شوخی نه چندان خوشایندی با الناز شاکردوست کرده و به دلیل کشیدن تخت از ارتفاعی برروی زمین افتاد. این افتادن باعث شد تا نخاع او دچار آسیب دیدگی شود و او را به مدت چند هفته در بیمارستان بستری کنند. البته الناز شاکردوست برای اینکه بتواند سلامتی خود را بازیابد مدتی نیز در خارج از کشور به سر برد و درحال حاضر نیز فیزیوتراپی را انجام می دهد.

از دیگر ویژگی هایی که در مورد الناز شاکردوست باید عنوان کرد این است که علاقه چندانی به موبایل نداشته و بسیار کم پیش می آید که به تلفن هایش پاسخ دهد. این هنرمند ارزشمند یک بار در سال 95 خط موبایل خود را به قیمت 240 میلیون تومان به یکی از تاجران فرش تبریزی واگذار کرد. توانایی های الناز شاکردوست در عرصه بازیگری به اندازه ای است که فرزاد موتمن به عنوان یکی از کارگردانان ایرانی گفته: سینمای ایران هنوز نسبت به توانایی های الناز شاکردوست بی بهره است. او نسبت به کار خود علاقه بسیار زیادی داشته و از تسلط کافی در هنگام بازی برخوردار است. تکنیک های بسیاری برای انجام کار خود داشته و به عنوان فردی مستعد شناخته می شود.

فعالیت بازیگری الناز شاکردوست

همانطور که پیش تر نیز گفته شد الناز شاکردوست یکی از بازیگران جوان ایرانی است که در مدت کوتاهی توانسته توانمندی خوبی را از خود در عرصه بازیگری نشان دهد. او ابتدا کار بازیگری را با تئاتر شروع کرد و اولین کار سینمایی خود را در سن نوزده سالگی انجام داد. فیلم سینمایی گل یخ نخستین تجربه الناز شاکردوست در سینمای ایران است که در سال 1383 توسط کیومرث پوراحمد ساخته شده است. پس از بازی در این فیلم سینمایی الناز شاکردوست در مدت کمتر از یک سال توانست نقش های جذابی را در چهار فیلم سینمایی ایفا کرده و توجهات بسیاری را به خود جلب کند.

فیلم سینمایی گل یخ در سال 1383 توسط کیومرث پوراحمد ساخته شده و تهیه کنندگی آن را غلامرضا موسوی برعهده داشت. در تاریخ 19 اسفند 83 این فیلم در سینماهای ایران پخش شده و در مدت 56 روز موفق شد 163 میلیون فروش داشته باشد. در فیلم سینمایی گل یخ الناز شاکردوست نقش ترگل را بازی می کند که از زندگی خانوادگی نامطلوبی برخوردار بوده و به عباس که نقش آن را محمدرضا گلزار بازی می کند دلبسته می شود. این درحالی است که ناپدری ترگل با ازدواج آن ها موافق نبوده و قصد دارد ترگل را به اجبار به همسری مردی مسن دربیاورد. این کار او باعث می شود ترگل از خانه گریخته و با عباس ازدواج کند. عباس برای مدتی قرار است در جزیره کیش کار کند به همین دلیل ترگل را به روستا و نزد مادرش می فرستد اما در همان شب اول زلزله ای آمده و داستان زندگی ترگل را به گونه ای دیگر رقم می زند. … داستان فیلم گل یخ به گونه ای است که هر بیننده ای به محض دیدن آن به یاد فیلم سلطان قلب ها با بازی مرحوم محمد علی فردین می افتد.

مجردها یکی دیگر از کارهای سینمایی الناز شاکردوست است که توانایی های این بازیگر جوان را به نمایش می گذارد. اگر دو فیلم گل یخ و مجردها را با دقت تماشا کرد این توانایی به خوبی احساس شده و می توان الناز شاکردوست را به عنوان یکی از برترین بازیگران جوان کشور دانست. بی وفا یکی دیگر از کارهایی است که در کارنامه هنری الناز شاکردوست وجود داشته و نخستین ساخته منتقد قدیمی سینما یعنی اصغر نعیمی است.

 کیومرث پوراحمد در صحبت های خود درخصوص الناز شاکردوست گفته: زمانی که برای نخش ترگل ببه دنبال بازیگر جوانی بوده که حدودا 20 ساله باشد با الناز شاکردوست آشنا شده و بازی او را در تئاتر پسندیده است. این امر موجب شده تا از او برای نقش اول فیلم سینمایی گل یخ استفاده کند. نقش های مختلف و متنوعی که الناز شاکردوست در طول سال های کاری خود ایفا کرده او را به عنوان بازیگری هوشیار و با استعداد معرفی می کند. در فیلم سینمایی عروس فراری الناز شاکردوست نقش یک عروس را بازی می کرد که داماد در روز عروسی او را رها کرده و حالا او با همان لباس سپید عروسی به دنبال داماد رفته است. همبازی او در این فیلم سینمایی امین حیایی بوده که توانسته اند فیلمی زیبا و تحسین برانگیز را به وجود بیاورند.

در فیلم سینمایی بی وفا الناز شاکردوست نقش یک دختر پائین خیابانی را بازی می کند که مطمئنا هیچ یک از بازیگران دیگر نمی توانستند این نقش را همچون او به بهترین شکل ممکن ایفا کنند. الناز شاکردوست در مدت سه سال و تا پیش از سن 22 سالگی موفق شده 11 فیلم را در سوابق کاری خود ثبت کند که آمار خیره کننده ای برای یک بازیگر نوظهور و جوان محسوب می شود. بسیاری از منتقدان نسبت به بازی الناز شاکردوست نظر مثبت داشته و او را تحسین کرده اند. مرحوم منوچهر نوذری از دیگر بازیگرانی بود که بازی الناز شاکردوست را پسندیده و از او تعریف کرده است.

لوح تقدیر و جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم سان فرانسیسکو آمریکا از مهم ترین افتخاراتی است که الناز شاکردوست در دوره فعالیت های هنری خود به آن دست پیدا کرده است. فیلم تابو به عنوان مهم ترین اثر هنری الناز شاکردوست محسوب می شود که جوایزی اینچنین را برای او به ارمغان آورده است.الناز شاکردوست

کارهای سینمایی الناز شاکردوست

     1393اسب سفید پادشاه

    1393مبارک

    1393تابو

    1392آتیش بازی

    1391رسوایی

    1390تو و من

    1389بوی گندم

    1388نقطه بی بازگشت

    1388سلام بر عشق

    1388شرط اول

    1388ناسپاس

    1388چراغ قرمز

    1388فاصله

    1387پوسته

    1387حرکت اول

    1387دل خون

    1387دو خواهر

    1387کارناوال مرگ

    1387کیش و مات

    1387از ما بهترون

    1386باد در علفزار می پیچد

    1386در میان ابرها

    1386مجنون لیلی

    1385بی وفا

    1385اتوبوس شب

    1385خدا نزدیک است

    1385قاعده بازی

    1385ارابه مرگ

    1384چند می گیری گریه کنی

    1384چه کسی امیر را کشت

    1384قتل آنلاین

    1383عروس فراری

    1383مجردها

    1383گل یخ

    1382اینجا… آخر دنیا

 شبکه نمایش خانگی

    1389قلب یخی

    1391رالی ایرانی

جوایز

    1386کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زنباد در علفزار می پیچد

    1385کاندید تندیس زرین جشن خانه سینما بازیگر نقش مکمل زنچه کسی امیر را کشت

    1384کاندید تندیس زرین جشن خانه سینما بازیگر نقش مکمل زنمجردها

    1387تندیس زرین جشن خانه سینما بازیگر نقش مکمل زندر میان ابرها

    1394لوح تقدیر و جایزه جشنواره فیلم سان فرانسیسکو آمریکا بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم تابو

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *