مجله ماشین

غافلگیری های بزرگی که در گلدن گلوب2018 وجود داشته است

غافلگیری های بزرگی که در گلدن گلوب2018 وجود داشته است

هفتاد و پنجمین جوایز گلدن گلوب را در حالی که از انجمن مطبوعات خارجی هالیوود اهدا می شود طبق هر ساله شگفتی ها و غافلگیری هایی را به همراه داشته است. در بخش تلویزیون اکثر نتیجه هایی که به دست آمده بود نسبت به جوایز تلویزیونی امی سال2017تقریبا هماهنگ بوده اند و فیلم “دروغ های کوچک بزرگ” در زمینه مینی سریال و یا تله فیلم بیشتر جوایز را به خود اختصاص داده بود ولی در قسمت سینما شرایط کاملا متفاوت بود و به بسیاری از اهالی سینما شوک زیادی وارد شد.

به عنوان مثال کسی فکر این را نمی کرد که فیلم “مرا به نامت صدا بزن” که از شروع فصل جوایز تا حد زیادی مورد استقبال گروه ها و صنف های گوناگون قرار گرفته بود دست خالی به خانه بازگردد و یا جدیدترین فیلم های دو غول سرشناس هالیوود مانند “دانکرک” ساخته کریس نولان و “پست” ساخته استیون اسپیلبرگ تا این اندازه نادیده گرفته شوند. در ادامه غافلگیری های دیگر گلدن گلوب2018 را دنبال کنید.

سینما

غافلگیری از نوع منفی: “برو بیرون”

با این که این فیلم ترسناک از شروع فصل جوایز موج بزرگی را به راه انداخته بود و با استقبال فراوانی که از سوی منتقدان در زمینه برترین فیلم کمدی/ موزیکال قرار گرفت ولی انجمن مطبوعات خارجی هالیوود تصمیم گرفتند که این فیلم را بدون هیچ جایزه ای به خانه برگرداند و همین مسئله باعث شد که یکی از غافلگیر کننده ترین مورد در این مراسم باشد.

غافلگیری از نوع مثبت: “سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری”

در واقع شاید از بیرون برگزیدن این فیلم به عنوان برترین درام سال کمی غافلگیر کننده باشد ولی جدیدترین ساخت مارتین مک دونا از همان اول در بین حلقه های منتقدان و انجمن های سینمایی آمریکا در بین محبوب ترین ها قرار گرفته بود و این پذیرش تا انتها نزد اهالی سینمای آمریکا ادامه داشته است. این مسئله در حالی است که فیلم های بهتری چون “شکل آب” ساخته گیرمو دل تورو و “پست” ساخته استیون اسپیلبرگ در مقابل این فیلم به زانو در آمده بودند. البته گیرمو دل تورو جایزه بهترین کارگردان سال را به خود اختصاص داده بود. در آخر، هیئت مطبوعات خارجی هالیوود مقدار محبوبیت «سه بیلبورد» را با ارائه چهار جایزه به این فیلم و نادیده گرفتن بعضی از با اهمیت ‌ترین رقیب های فصل جوایز امسال به رخ کشید.

غافلگیری از نوع منفی: قصه‌ گوهای زن

قبل از هر چیز هم این نکته مورد توجه قرار گرفته بود که امسال در بین معرفی شدگان رشته بهترین کارگردان، اسم هیچ فیلم ساز زنی دیده نمی شود و ناتالی پورتمن هم وقتی که روی استیج گلدن گلوب آمد و با طعنه و کنایه به این مورد اشاره نمود. ولی با دادن جایزه بهترین فیلم نامه به «سه بیلبورد»، انجمن مطبوعات خارجی هالیوود حتی در این رشته هم فرصت تشکر از سه فیلم نامه ‌نویس خانم از جمله لیز هانا یکی از نویسندگان «پست»، ونسا تیلور یکی از نویسندگان «شکل آب» و گرتا گرویگ نویسنده «لیدی برد» را دریغ نمود. درست است که فیلم «لیدی برد» جایزه بهترین کمدی/ موزیکال را از آن خود کرد ولی به عملکردهای شخصی گرتا گرویگ در رتبه نویسنده و کارگردان فیلم واقعاً هیچ‌ نوع توجهی نشد.

غافلگیری از نوع مثبت: ترانه «این من هستم» از «بزرگ‌ ترین شومن»

بی شک امسال سوپر استارهای سرشناسی در شاخه بهترین ترانه نامزد شده بودند از مری جی. بلایج برای «گل‌آلود/ Mudbound» گرفته تا ماریا کری برای «ستاره» و نیک جوناس برای «فردیناند». ولی هیئت مطبوعات خارجی هالیوود تصمیم گرفت با یک حرکت غافلگیر کننده دوباره از برندگان سال گذشته تقدیر نماید. بنج پاسک و جاستین پل که پارسال برای فیلم موزیکال «لا لا لند» موفق به اخذ جایزه اسکار و گلدن گلوب شده بودند امسال هم با آهنگ «این من هستم» برای فیلم «بزرگ ‌ترین شومن» تقدیر شدند. این فیلم در رشته بهترین فیلم هم نامزد بود و بر عکس دیگر رقیبانش، واقعاً در ژانر موزیکال تولید شده است. در این صورت، به احتمال زیاد زیاد هم نباید از این انتخاب تعجب کرد.

غافلگیری از نوع منفی: «مرا به نامت صدا بزن»

آرمی همر و تیموتی شالامی که از شروع زمان جوایز اسم ‌شان همواره بر سر زبان‌ها بود و به دفعات از آن ها تقدیر شد به کل نادیده گرفته شدند و در عوض، گری اولدمن و سم راکول جوایز بهترین بازیگر نقش اول و نقش مکمل مرد را با خود به خانه بردند. هم زمان، ساخته تازه لوکا گوادانینو فیلم ساز ایتالیایی که از طرف منتقدان فیلم لس آنجلس موفق به اخذ جایزه بهترین بازیگر نقش اول و بهترین فیلم شده بود، در شاخه بهترین فیلم درام جوایز گلدن گلوب امسال نادیده گرفته شد. از طرفی دیگر، گوادانینو هم جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردان را به رقیب خود گیرمو دل تورو واگذار نمود.

غافلگیری از نوع منفی: «پُست»

حتی نویسندگان این مراسم هم باورشان نشد که ترکیب استیون اسپیلبرگ در رتبه کارگردان و مریل استریپ و تام هنکس تحت عنوان ستاره‌های فیلم، در یکی از با اهمیت ‌ترین جایزه های سینمایی سال که ارزش آن به اندازه جایزه اسکار می باشد به کل نادیده گرفته شود. به احتمال زیاد انجمن مطبوعات خارجی هالیوود بر این باورند که ستاره‌ های قابل احترام این فیلم تا همین اندازه هم به مقدار کافی جایزه دریافت نموده اند و زمان آن رسیده تا فرصتی هم به سایرین داده شود.

غافلگیری از نوع منفی: «دانکرک»

درام جنگی جاه‌ طلبانه کریستوفر نولان که به زعم برخی منتقدان بهترین فیلم دوره کارگردان انگلیسی-آمریکایی تا به حال حاضر است، به رغم فیلم برداری و کارگردانی موثری که داشت نتوانست نظر هیئت مطبوعات خارجی هالیوود را به خود جلب نماید و داستان تاریخی‌ آن که به جنگ دوم جهانی باز می ‌گردد، در مقابل داستان‌های شخصی‌ تری مانند «لیدی برد» و «سه بیلبورد» شکست خورد.

تلویزیون:

غافلگیری از نوع مثبت: عزیز انصاری

جالب ترین غافلگیری مراسم شب قبل در بخش تلویزیون به پیروزی عزیز انصاری مقابل اریک کورمک در رشته بهترین بازیگر سریال کمدی باز می ‌گردد. اگرچه، این اولین نامزدی انصاری در جوایز گلدن گلوب بود ولی انجمن مطبوعات خارجی هالیوود علاقه زیادی به تقدیر و تشکر از استعدادهای تازه دارد. انصاری خودش هم در جریان صحبت هایش، تعجب خود را از بابت اخذ جایزه اعلام کرد و یادآور شد به هیچ عنوان فکرش را هم نمی ‌کرد کسی به وی توجهی نشان بدهد چون که در هیچ‌ کدام از پیش ‌بینی‌ ها و گمانه‌ زنی‌ های جایزه گلدن گلوب اسم او به چشم نمی ‌خورد.

غافلگیری از نوع مثبت: ریچل برازناهان

اگرچه نشریه ورایتی کمی زودتر پیش‌ بینی کرده بود وی برنده این جایزه خواهد شد ولی افراد زیادی از شنیدن اسم ریچل برازناهان در رشته بهترین بازیگر زن سریال کمدی یا موزیکال تعجب ‌کرده و غافلگیر شدند. او به عنوان یکی از سه بازیگر زنی بود که برای اولین بار نامزد اخذ جایزه گلدن گلوب شده بودند و انتخاب دشواری را جلوی پای انجمن مطبوعات خارجی هالیوود گذاشته بود.

موضوعات

logo

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب از من بپرس فرهنگی