سبک نوین مانند های تک، دیکانستراکشن و معماری پایدار

سبک نوین مانند های تک، دیکانستراکشن و معماری پایدار

در این مطلب به توضیحاتی درباره ی نمونه موردی سبک نوین می پردازیم که این سبک ها شامل مواردی همچون های تک، اکو تک، دیکانستراکشن، معماری بومی و معماری پایدار هستند.

نمونه موردی درباره ی سبک نوین

های تک و اکوتک

این دو سبک در گروه سبک نوین قرار دارند. معماری های تک و اکو تک توسط دو معمار جوان ایتالیایی به نام های ریچارد راجرز و رنزو پیانو با طراحی یک ساختمان به وجود آمد. نمای این ساختمان شامل دودکش ها،لوله های تاسیساتی، تیرها، بادبندها، راه پله ها و مسیرهای رفت و آمد هستند. در دهه هفتاد با پیشرفت ماشین و فن آوری این موضوع اصول طراحی معماری قرار گرفت.

در این سبک نوین ، تکنولوژی را دستاورد مهم این این رویکرد می دانند و بر این باور هستند که اگر کلیساهای زمان قرون وسطی نمایانگر تفکر آن دوران بوده اند معماری امروز هم باید نمایانگر تفکر و پیشرفت زمان خود باشد. مبانی معماری مدرن و های تک به یکدیگر نزدیک هستند. به عبارت دیگر معماری های تک را فرزند خلف معماری مدرن می دانند ولی از نظر شکل ظاهری تفاوت هایی با یکدیگر دارند، آن سادگی که معماری مدرن از آن سخن می گوید در معماری های تک دیده نمی شود.

به طور کلی می توان این طور بیان کرد که اگر معماران سبک نوین ماشین را به نمایش گذاشته اند معماران سبک های تک داخل ماشین را به نمایش گذاشته اند. برج ایفل در سال 1889 در پاریس از آرمان های سبک های تک است. به اعتقاد معماران سبک های تک این نماد دستاوردی از تکنولوژی عصر است.

سبک نوین

موضوع مهم در ساختمان های های تک که از زیر شاخه های سبک نوین است، تاسیسات ساختمانی و راه پله ها هستند که در نمای ساختمان قرار دارند و این امر مورد اهمیت معماران این سبک است که قابل دسترس و تعمیراند. در این سبک بخش های سرویس دهنده که عمر کوتاه تری دارند نسبت به قسمت های سرویس شونده که عمر بلند تری دارند باید نسبت به هم تفکیک شوند. بام ساختمان ها در اکثر سبک ها به عنوان یک سطح فراموش شده است ولی در های تک به عنوان نمای پنجم در نظر گرفته می شود.

دیکانستراکشن

این سبک در لغت به معنای ساختارشکنی است. در زمره ی سبک نوین است و یکی از شاخه های فلسفه پست مدرن است و منتقد ساختارگرایی و سبک مدرن است. این سبک توسط ژاک دریدافیلسوف فرانسوی پایه گذاری شد. ازخصوصیات دی کانستراکشن ابهام،عدم قطعیت، ساختار شکنی و چند معنایی بودن است. پیتر آیزنمن معتقد است که مدرنیست ها در آینده شهر آرمانیشان را جست و جو می کنند و پست مدرنیست ها در گذشته ولی معماری باید این شهر آرمانی را امروز بوجود بیاوردو معتقد است که معماری باید اکنونیت داشته باشد.

در سبک های گذشته تقارن،تناسب، وضوح و …. وجود دارد ولی شرایط دهنی روز عدم تقارن، عدم وضوح و ابهام است. از نمونه های این سبک یادمانی برای کشتار هولوکاست است که توسط پیتر آیزنمن طراحی شده است. از دیگر معماران این سبک به فرانک گهری، زاها حدید و برنارد چومی می توان اشاره کرد.

سبک نوین

معماری بومی

کشورهای در حال توسعه بعد از مدتی به دنبال هویت ملی معماریشان بودند تا بتوانند اصالت را به معماریشان بازگردانند. بسیاری از سازه ها ی ماندگار در کشورهای استعمار شده کاملا در جنگ های جهانی از بین رفتند یا کم رنگ شدند. کشورهای در حال توسعه ای که در این مسیر بودند ماند مصر سعی کردند که هم زمان با احیا بناهایشان هویت را هم به شهرشان بازگردانند و از سبک نوین فاصله بگیرند.

حسن فتحی معمار مصری از اولین معمارانی بود که سبک بین الملل و سبک نوین را کنار زد و سبک های ملی، سنتی را رونق داد. اصلی ترین کار این معمار زنده سازی معماری عربی ، هندی و طراحی داخلی مصری بود. ساختمان هایی که از خشت و گل توسط افراد بومی ساخته می شدند شرایط خوبی را برای بازسازی بوجود آورد ولی نیاز به تمایل مردم به انجام بازسازی داشت و اینکه گرمای هوا هم عاملی برای متوقف شدن این رویه بود.

سبک نوین

معماری پایدار

از نمونه های آخر سبک نوین به معماری پایدارمی توان اشاره کرد. ساختمان شهرداری لندن یک گوی تخم مرغ شکل درخشان است که از یک طرف به نوک گوی انحناء پیدا کرده است و سوی دیگر به حالت پله پله است. این شکل ظاهری یک تدبیری برای گرمایش ساختمان است. این ساختمان به گونه ای طراحی شده که هر طبقه قابلیت سایه اندازی به روی طبقه زیرین خود را دارد. طراحی هایی که به حفظ انرژی و حفظ منابع طبیعی کمک می کند در این حیطه قرار دارند.

سبک نوین

Related post

The Top Breakfast And Brunch Spots In Hove
The Top Breakfast And Brunch Spots In Hove
The Top Breakfast And Brunch Spots In Hove
The Top Breakfast And Brunch Spots In Hove

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

از من بپرس معماری

مطالب محبوب
نکته های ساده درباره رنگ در معماری

2018/12/29

نکاتی برای نظم دادن به خانه

2018/12/29

دکوراسیون داخلی دفاتر کار

2019/01/07