مجله ماشین

سیتروئن زانتیا؛ یکی از محبوب ترین خودروهای فرانسوی در ایران

سیتروئن زانتیا؛ یکی از محبوب ترین خودروهای فرانسوی در ایران

زانتیا یک خودروی خانوادگی است که تولید آن در بین سال های1993تا 2001میلادی بود. در بین این سال ها کمپانی سیتروئن توانست 1.2 میلیون خودرو را تولید کند. تولید زانتیا در ژانویه 2001 در رن فرانسه خاتمه پیدا کرد و سایپا طبق قراردادی که بسته بود تولید نسخه ی فیس لیفت1998 را آغاز کرد.

سیتروئن زانتیا قبل و بعد از فیس لیفت

سایپا تا سال 2010میلادی به تولید زانتیا می پرداخت و بعد از آن تولیدش به پایان رسید. نام این اتومبیل Xantia می باشد که از یک کلمه یونانی Xanthos برگرفته شده است، این کلمه به معنی نور است.
زانتیا در اوایل دهه1380 وارد بازار شد و تعداد آن محدود بود و وقتی که وارد کشور شد چون تنوع ماشین زیاد نبود برای کسانی که علاقه ی زیادی به اتومبیل داشتند اتفاق بسیار خوبی بود.

سیتروئن زانتیا

سیتروئن زانتیا

امکاناتی که این خودرو داشت باعث شد که استقبال خوبی از آن بشود و توانست به موفقیت دست پیدا کند، این امکانات عبارتند از: مشخصات فنی مناسب، طراحی خاص و زیبای بدنه، قابلیت های دینامیکی بالا و سیستم تعلیق منحصر به فرد.
پس از چند سال که بهترین خودرو در ایران بود با ورود رقبایی چون مزدا3 و رنو مگان در اواسط دهه80 جا را برای این خودروی فرانسوی تنگ کردند. بعد از آن با ورود خودروهای ژاپنی و کره ای باعث شد که انتخاب برای مشتریان بیشتر شود و انتخاب آن ها به مدل های به روزتر گرایش پیدا کند. به مرور زمان و به پایان رسیدن تولید زانتیا، این خودرو دیگر رمق سال های اول را نداشت.

سایپا سعی کرد که با تغییراتی که بر روی این خودرو می دهد نسخه دیگری از این خودرو به نام زانتیا2 را تولید کند وظاهر آن را جوان تر سازد. ولی ظاهر این خودرو به قدری بد بود که هیچ وقت به بازار عرضه نشد.

فیس لیفتی که در ایران بر روی زانتیا انجام شد

تولید زانتیا در سال89 هجری شمسی با محبوبیتی که داشت با خط تولید خداحافظی کرد. در اوایل دهه90 با تغییرانی که در اقتصاد شد قیمت خودروهای خارجی چند برابر شد. این اتفاق باعث شد که شکاف عمیقی در بین خودروهای داخلی و خارجی به وجود بیاید و در نتیجه خرید بسیاری از خودروها مانند مزدا3 و زانتیا را برای مردم بسیار سخت کرد. این مسئله موجب شد که مردم به مدل های دست دوم و سالم زانتیا روی بیاورند و رانندگی برای شان با این خودروها لذت داشته باشد.

بعد از گذشت شش سال از پایان تولید زانتیا هنوز هم این خودرو طرفداران خاص خود را دارد و هیچ اتومبیل دیگری که قیمت آن پایین تر از 50 میلیون تومان است نتوانسته از لحاظ شتاب، سرعت و هندلینگ به این خودرو برسد.

سیتروئن زانتیا

سیتروئن زانتیا

طراحی

سیتروئن زانتیا مانند پژو405 به دست ایتالیایی ها طراحی شده است. تفاوت این دو خودرو این است که پژو405 در استودیوی پینین فارینا و زانتیا در استودیوی برتونه تولید شده است. عموماً اتومبیل هایی که طراحی آن ها در ایتالیا انجام می شود ظاهر ماندگاری دارد و دارای استیل و تناسب خوب می باشد. این امر در مورد زانتیا صدق می کند زیرا این خودرو را از هر طرفی که ببینید متوجه این مسئله می شوید.

نمایی که در قسمت عقب و کاپوت کشیده شده ی جلو دارد این امر را بیشتر آشکار می کند. با این وجود نسبت به خودروهای امروزی مسن تر دیده می شود الابته این را به یاد داشته باشید که طراحی این خودرو برای 18سال پیش است. با وجود این عوامل هنوز هم نسبت به محصولات صفر کیلومتر امروزی از لحاظ استیل و زیبایی چیزی کم ندارد.

logo